Odporność na atak kwasów i ochrona zębów
- Małe stężenie fluoru w BioMin F jest uwalniane na powierzchni zębów przez okres do 12 godzin po ich szczotkowaniu. Pozwala to na wytworzenie na szkliwie zęba warstwy bogatej we fluor. Powłoka ta jest odporna na ataki związków kwasowych zawartych w sokach owocowych, napojach bezalkoholowych i gazowanych.
- Równoczesne powolne uwalnianie wapnia i fosforanów przy udziale śliny pomaga uzupełnić minerały utracone podczas spożywania napojów i kwaśnych pokarmów bogatych w cukier. Wapń i fosforany łączą się, tworząc nowy minerały zębów, a tym samym odbudowują, wzmacniają i chronią strukturę zęba.
Ochrona szkliwa – informacje dodatkowe
Szkliwo zębów jest najtwardszą i najbardziej zmineralizowaną substancją w organizmie człowieka. Jest to zewnętrzna warstwa zęba zbudowana w większości ze związków mineralnych, głównie hydroksyapatytu. Ponieważ jest półprzezroczysta, jej kolor może się różnić, od jasnożółtego do szarego i zależy również od jej grubości.
Szkliwo odgrywa bardzo ważną rolę w ochronie zębów przed próchnicą i nadwrażliwością. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać jego erozji. Szkliwo tworzy silną barierę, która chroni wewnętrzne warstwy zębiny przed kwasami i płytką nazębną, a także nadwrażliwością na ciepło i zimno, wynikające ze spożywania żywności i picia napojów.
Raz utraconego, szkliwa zębów nie można zastąpić. Organizm nie jest w stanie odtworzyć utraconego szkliwa, ponieważ w przeciwieństwie do innych części ciała, nie zawiera ono żadnych żywych komórek.
Aby chronić szkliwo najlepiej jest ograniczyć spożycie szkodliwych dla zębów słodyczy i kwaśnych napojów. Należy pamiętać, że resztki jedzenia przyklejają się do powierzchni zębów, a w połączeniu z bakteriami żyjącymi w jamie ustnej tworzą się kwasy mogące rozpuszczać szkliwo. Stąd ważne jest, aby regularnie czyścić zęby i usuwać resztki pokarmów, zanim nastąpi uszkodzenie szkliwa. Również gryzienie twardych pokarmów, takich jak landrynki i toffi może powodować pękanie szkliwa lub jego uszczerbienie, dlatego należy ich unikać.
Regularne wizyty u dentysty w połączeniu z dobrymi nawykami dbania o higienę jamy ustnej, w tym używanie nici dentystycznej i szczotkowanie preparatem BioMin, zapewni powolne, ale długotrwałe uwalnianie fluoru. Może to zmniejszyć ryzyko utraty szkliwa i niebezpieczeństwo wystąpienia próchnicy zębów oraz wpłynąć na złagodzenie ich nadwrażliwości.